Гід термінів від А до Я
OD
Oculus dexter. Ця абревіатура у вашому рецепті в перекладі з латини означає «праве око». Латиною все звучить крутіше.
Авторефрактометр
Апарат, який визначає, який рівень корекції зору вам необхідний. Простіше кажучи, спрямовує світло в очі та вимірює їхні параметри. Авторефрактометр допомагає офтальмологам і оптометристам отримати надточні дані про ваші очі.
Астигматизм
Астигматизм — поширене оптичне захворювання, що призводить до нечіткого зору. Виникає, коли крива рогівки має трохи неправильну форму: світло на задній частині ока також фокусується неправильно — різкість зору падає. Хороші новини: окуляри можуть допомогти компенсувати астигматизм.
Ацетат
Ацетат (точніше — ацетат целюлози) — це основа пластмас. Міцний, гіпоалергенний та здатний зберігати насиченість кольорів, що робить його ідеальним матеріалом для окулярів.
Біфокальні лінзи
Назва говорить сама за себе — дві оптичні зони: для зору поблизу та у далечінь. Велика за площею верхня частина лінзи — для дальніх відстаней, нижня — для ближніх. Розмір і форма цих двох зон можуть бути різними. Біфокальними окулярами користуються багато людей, але, замовляючи їх, необхідно врахувати наступне:
1. Різниця між двома оптичними зонами лінз не повинна перевищувати 2–3 діоптрії, переведення зору між зонами може викликати дискомфорт — занадто різке для очей.
2. Ці окуляри працюють лише на дві зони: поблизу та вдалину, а зір для середніх відстаней (наприклад, для роботи за комп’ютером) не коригується. Для цього існують прогресиви.
Короткозорість
При короткозорості вам важко бачити віддалені об’єкти. Якщо сидите в задньому ряду кінотеатру і спостерігаєте розмите зображення на екрані, це короткозорість. Звичайна справа.
Гідрофобний
Гідрофобний — той, який не любить воду. У нашому арсеналі — лінзи з супергідрофобними покриттями, що відштовхують вологу та запобігають намоканню лінзи. За будь-якої погоди ви бачите чітко.
Очі
Орган зору людини — око — це унікальний і дуже складний орган. У людини два ока, і тому зір бінокулярний, або стереоскопічний. Це дуже складні органи, про які можна думати, як про камери: у них є лінзи, вони збирають світло, що падає, і забезпечують отримання зображень, які інтерпретує мозок.
Далекозорість
При далекозорості важко бачити об’єкти поблизу, але ви можете ясно бачити віддалені. Знаємо, назва збиває з пантелику. Але медичний термін для цього явища саме далекозорість.
Дата закінчення терміну
З віком очі змінюються. Оскільки ми відповідальні порядні громадяни, не можемо почати робити ваші окуляри, не побачивши актуальний рецепт. Ось чому його важливо оновлювати.
Діаметр
Дані про вимірювання діаметра містяться у рецепті на контактні лінзи — це ширина однієї лінзи в міліметрах. Ширина більшості контактних лінз — від 13 до 15 мм.
Діоптрія
Діоптрія — одиниця виміру сили лінзи, що заломлюється. Інакше кажучи, так вимірюють оптичну силу.
Зінична відстань
Зінична відстань — це відстань між зіницями! Вимірювання, що допомагає вирівняти лінзи відповідно до вибраної оправи. Відстань між зіницями можна виміряти різними способами. Для цього є навіть спеціальний пристрій — пупілометр. (Відмінне слово.) Офтальмолог щоразу вимірює його, потім записує результат у рецепт.
Лектори
Лектори (або окуляри для читання) — це вузькі окуляри з лінзами, які полегшують читання (або щось інше, що потребує дійсно гарного зору на близькій відстані).
Монофокальні лінзи
Лінзи, які підходять для одного поля зору (зазвичай для далі або читання).
Напруга очей
Одного прекрасного дня ви раптом вирішуєте «бути здоровішими» і робите 100 енергійних присідань, а наступного дня відчуваєте, що все болить, і вирішуєте назавжди залишити присідання? Втома очей про таке ж. Якщо інтенсивно використовуєте їх (наприклад, занадто довго дивитеся на комп’ютер або читаєте багато текстів, надрукованих дрібним шрифтом), може виникнути напруга. Якщо відчуваєте постійну напругу очей, рекомендуємо перевірити зір (можливо, вам знадобляться окуляри)!
Носові упори
Подвійні подушечки, які забезпечують щільне прилягання окулярів.
Оптометрист
Оптометрист — лікар, який випише вам рецепт на окуляри та/або контактні лінзи. Також цей фахівець може діагностувати очні хвороби та призначити ліки.
Олеофобне покриття
Відштовхує вологу і жир, не залишаючи шансів відбиткам пальців і краплям дощу. Якщо поверхня все-таки забруднилася, плями та вода легко видаляються серветкою без слідів і розводів.
Вісь
Номер у рецепті, який визначає напрям корекції астигматизму. Циліндр і вісь завжди разом — одне без іншого неможливе!
Офтальмолог
Офтальмолог — це не тільки неймовірно важке слово для написання, а й лікар, який спеціалізується на лікуванні та діагностиці очних захворювань, а також на хірургії очей. Крім того, ця людина може прописати ліки, окуляри та контактні лінзи.
Окуляри
Це... це те, що ми продаємо
Подарункові сертифікати
Нам подобається допомагати іншим бачити, тому ми вирішили, що вам може сподобатися допомогти коханій людині надіти нові окуляри. Подарункові сертифікати без номіналів, і це не випадково. На них можна покласти будь-яку суму на власний розсуд: все залежить від того великого почуття всередині, яке рухає світом!
Полікарбонат
Полікарбонат — надміцний прозорий пластик із винятковою стійкістю до ударів. Він не зламається, якщо впустите його, на відміну від яєць, кришталевих ваз, тонкого фарфору, водяних куль… Усі стандартні оптичні лінзи виготовлені з полікарбонату.
Поляризація
Поляризаційні лінзи усувають відблиски, що знижує навантаження на очі. Як вони працюють? Світлові хвилі коливаються в різних напрямках. Більшість з тих, що викликають відблиски, — це мерехтіння від мокрих, блискучих поверхонь і фар. Поляризаційні сонцезахисні окуляри мають крихітні вертикальні фільтри, що запобігають попаданню горизонтальних світлових хвиль. Дуже просто і зручно!
Пресбіопія
Пресбіопія (у народі — далекозорість) — це ситуація, яка виникає тоді, коли ви починаєте гірше бачити на близьких відстанях. Мало кому вдається уникнути такого після 40–45 років, незалежно від того, чи носили ви окуляри, чи мали короткозорість або далекозорість.
Для корекції пресбіопії використовують спеціальні окуляри із плюсовими діоптріями, які дають змогу добре бачити дрібні предмети на близькій відстані (наприклад, лектори для читання). Але пресбіопія поступово прогресує, тому необхідні окуляри і для зору на середні відстані. Кількість окулярів і далі зростає! А якщо у вас вже була короткозорість, знадобиться і корекція зору для далі. Щоби розв’язати всі ці проблеми відразу, вигадали біфокальні, або прогресивні лінзи. Так зване «2 в 1» або навіть «3 в 1».
Прогресиви
Прогресивні лінзи схожі на угоду «3 в 1»: у них кілька фокусів (верхній — для далі, середній — для комп’ютера, нижній — для читання). Це означає, що ви бачите на будь-якій відстані, не змінюючи окуляри.
Рецепт
Рецепт — формула, за якою можна підібрати найкращі для себе окуляри. Сприймайте його як рецепт із різними інгредієнтами: у вас є сфера (для позначення необхідної сили лінзи), циліндр (який показує силу лінзи, необхідну для корекції астигматизму) і вісь (яка вказує, де помістите лінзу для корекції астигматизму).
Сітківка
Сітківка — світлочутливий шар тканини, що вистилає внутрішню частину ока. Подумайте про це так: якщо око — це фотоапарат, сітківка — це ваша фотоплівка.
Синє світло
Синє світло — це різноманіття світлових хвиль у видимому спектрі. Воно випромінюється сонцем, а також екранами комп’ютерів, телефонів та інших електронних пристроїв. Лінзи з фільтром синього світла фільтрують його значно більше, ніж будь-які інші оптичні лінзи.
Титан
Титан — міцна довговічна речовина, яка добре витримує навантаження. (Як і ви.) У нього високе співвідношення міцності та ваги, що робить його ідеальним для предмета, що лежить на носі. Крім того, він ніколи не іржавіє.
Титан винайшли 1791 року. 1791-го відбулися й інші цікаві події: народився хлопець, який створив азбуку Морзе, видали першу у світі недільну газету. Це був гарний рік.
Ультрафіолетове світло
Ультрафіолетове світло — форма електромагнітного випромінювання, яке оточує нас і яке неможливо побачити людським оком. Головне його джерело — сонце. Якщо будете занадто піддаватися ультрафіолетовому випромінюванню, можете отримати сонячний опік. Будьте обережні, хлопці та дівчата.
Фотохромні лінзи
Фотохроми починають темніти під впливом ультрафіолетових променів (як у прямому, так і непрямому світлі), а потім у приміщенні знову стають прозорими. Технологія вбудована в лінзи, тому не стирається і не відшаровується. Особливо корисний спосіб зменшити кількість окулярів, які потрібно носити із собою.
Циліндр
Ця інформація вказана у вашому рецепті. Вона про оптичну силу лінзи, необхідну для корекції астигматизму. Циліндр і вісь завжди разом — одне без іншого не існує!